Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trampoty s myčkou

24. 08. 2011 8:50:32
Klekla mi myčka. Ne že bych to nečekala, měla už svoje za sebou. Ale představa, že budu volat opraváře, někam ji vláčet, brát si volno, řešit novou, docela mne to rozhodilo. Seděla jsem nad ní jako hromádka neštěstí.

„To přece není vůbec žádný problém,“ zahlaholila Jitka do telefonu svým oblíbeným citátem. „Víš přece, že mám prodejnu naproti. Změř rozměry, vyber si značku a já se tam skočím podívat.“

Dál už to šlo jako po másle. Dva dny jsme si telefonovaly, myčku jsme vybraly, Jitka dokonce vybrala z hrnku peníze ušetřené pro horší časy a myčku koupila. S manželem myčku naložili a navečer mi ji přivezli. Jitka stihla dokonce ještě vyplenit záhon mečíků a během hodinky už brzdili před naším domem. Tetelila jsem se blahem, jak to krásně jde, jak je dobře, že mám takové kamarády, kteří pomohou, když o něco jde.

Myčku jsme opatrně vyložili na chodník, odstrojili ochranný obal a poslali Jitčina manžela zaparkovat, protože u našeho samozřejmě nebyla volná ani skulinka pro kolo. Jako bychom se domluvily, opřely jsme se obě lokty o myčku, vystrčily zadnice a obdivovaly mečíky. Jsou to nádherné květiny, slavnostní, něžné, v pastelových barvách a impozantní svou velikostí. A čekaly. Chodník k domu je pro transport myčky dlouhý, jsou tam i nějaké ty schody, další schody do domu, pak nějaké k výtahu – nechtělo se mi na to myslet.

„Děvčata, nepotřebujete pomocníka?“, ozvalo se nám za zády. Nevěřícně jsme se rozhlédly. Nikde kolem žádná děvčata, muselo to patřit nám. Stál tam mladíček, kde se vzal, tu se vzal. A povzbudivě se na nás zubil. Mohlo mu být tak kolem čtyřiadvaceti. Jitka se vzpamatovala první.

„Vítáme každou pomocnou ruku, jen čekáme ještě na mého manžela, šel zaparkovat. A kde jste se tu tak najednou vzal? Někde tu bydlíte?“

„Ne, jdu navštívit přítelkyni, bydlí tady kousek za rohem,“ odpověděl s úsměvem, v němž se mísilo sebevědomí s nadšením. Krásný kluk, ne zrovna hromotluk, ale pěkně udělaný. Ale to už přicházel Jitčin manžel. Popadli myčku jako nic a donesli ji až do bytu, sotva jsme jim s Jitkou stačily.

„Dám vám pro přítelkyni aspoň mečíky,“ nabízela jsem chlapci, který už pomalu mizel na schodech. Nic si nevzal, odmítl peníze i občerstvení.

„To bych jí nevysvětlil,“ culil se na odchodu. „Rád jsem vám pomohl.“

Seděli jsme v kuchyni nad novou myčkou, míchali v šálcích horkou kávu a každý z nás myslel na toho kluka. Připadal nám jako zjevení z dávných dob, kdy ještě žili na světě lidé, ochotní pomoci jeden druhému, bez ruky nastavené k odměně, bez obvyklého „A co za to“. A svět se nám zdál v pořádku.

Autor: Ivana Kochaníčková | středa 24.8.2011 8:50 | karma článku: 27.56 | přečteno: 1780x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Co je to Dejhule?

A víte jak vypadá bonbónostroj? Dejhule není žádné sprosté slovo, ikdyž to možní zní všelijak-je to Dejvické hudební léto, které se koná na Kulaťáku. A i letos se to opravdu vydařilo. Zde je malá ochutnávka.

24.6.2018 v 18:16 | Karma článku: 5.16 | Přečteno: 134 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Jsme zbytečně moc informovaní?

Je známé pořekadlo – není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Ačkoli každý ví, že lidé často i lžou, tuto průpovídku má většina hluboko v podvědomí, což napomáhalo odedávna k šíření klepů, pomluv, nařčení a fám.

24.6.2018 v 16:02 | Karma článku: 9.74 | Přečteno: 240 | Diskuse

Milan Čierny

Když sv.Urban hojnost vína dopřeje a sv.Barbora má dovolenou

Vánoce utekly jak voda v Mlýnce ve Svibici. Ze Silvestra jsme vystřízlivěli a už se hlásily svátky jara – Velikonoce.

24.6.2018 v 10:55 | Karma článku: 7.40 | Přečteno: 81 | Diskuse

Petr Omelka

Nové hokejové dresy? Učiněná radost...plakat

Fanoušci vždycky s netrpělivostí čekají na nové dresy. Konečně se dočkali a naši hokejisté budou hrát v novém.

23.6.2018 v 20:00 | Karma článku: 28.51 | Přečteno: 798 | Diskuse

Jan Andrle

Vířivka

Chvála internetu i jeho tajným zákoutím. To je pořád nějaké to jejich GDPR a tak, ale ono je někdy docela dobře, když si vás síť může poddat bez vašeho vědomí a nabídnout nakonec něco pro vaše dobro.

23.6.2018 v 17:51 | Karma článku: 12.19 | Přečteno: 308 | Diskuse
Počet článků 120 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2086
Teprve po letech jsem zúročila léta novinářské praxe v krátkých příbězích. Je v nich vesnice i malé město, něco z autobiografie, něco z fantazie.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

více
Najdete na iDNES.cz