Tu peněženku nech ležet!

6. 04. 2011 12:10:30
Minulý týden mi přišel v mejlu dopis od jedné profesorky z Japonska. Žije ve městě Sendai. Nevím, jak daleko je Sendai od míst největších katastrof, ale podle jejích slov je to město dost poničené. Chci vám citovat z dopisu pár slov:

Když někomu v bytě najednou začne téct voda, tak jeho obyvatelé dají ven ceduli, aby si jiní lidé mohli přijít pro vodu. „Dělíme se o to, co máme: vodu, jídlo, teplomety... Nikdo nekrade, neokrádá, nestrká se ve frontách...“, píše ve svém dojemném dopise profesorka z Japonska.

Taky vás při čtení těchto řádků napadlo to, co mne? Jak by se v podobné situaci zachovali našinci? A nemyslím jen našince v rámci hranic naší republiky, ale i na východ, jih, na sever i západ od nich. Jen si vzpomeňme na hyeny v oblasti nedávných povodní, na surovce, kteří pro pár stovek zmlátí stařenku nebo seberou vozítko bezbranného invalidy. A když například kvůli opravě kanalizace neteče pár hodin z kohoutku voda, běžíme k přistavené cisterně s kanystry a ani nás nenapadne zazvonit na souseda.

Vztekáme se, když vypadne elektřina při sledování televizoru, stěžujeme si, když v obchodě není právě naše oblíbené pečivo, zuříme, když je na poště fronta u přepážky, vymýšlíme finty, jak zaparkovat bez čekání. A když nám někdo vyfoukne poslední balíček sušenek v samoobsluze, klidně mu jej sebereme z košíku, než dojde k pokladně. A to si žijeme v klidu a míru. Jak by to asi vypadalo, kdyby přišla podobná katastrofa, jakou zažívají Japonci?

Ten dopis z města Sendai je jako z jiného světa. Četla jsem jej několikrát a pak přeposlala přátelům. Jedna kamarádka se zná s rodinou, která žila právě v Sendai před několika lety. Vyprávěla jí příběh o peněžence.

Ta paní šla s jednou známou do trhu. Bylo to krátce po jejich příjezdu, tak se nestačila rozhlížet a vnímat ty cizokrajné vůně a nepřeberné množství vystaveného zboží – od zeleniny a ovoce přes ryby, drůbež a koláčky, až po vějíře a sošky pro turisty. Najednou uviděla na zemi peněženku. Evidentně plnou. Chtěla se shýbnout, podívat se dovnitř a odevzdat ji na policii. Ta známá ji zadržela.

„Nechej ji ležet, ten kdo ji ztratil, se pro ni vrátí.“ Paní se narovnala a nevěřícně pokračovala v prohlídce trhu. Chodily dlouho, vybíraly, prohlížely, trh byl plný lidí. Když se vracely s plnými taškami, ta peněženka tam pořád ještě ležela.

„Jak to, že ji nikdo neukradl?“

„Japonci nekradou.“

„Copak se tu nikdy nic neztratilo?“

„Ale ano, občas se tu něco ztratí, ale to seberou cizinci, kteří jsou tu na práci. Rychle se to vyšetří a zloděj je potrestán. A ještě se to zveřejní. Pak si to každý raději rozmyslí.“

Nemyslím si, že jsme národ zlodějů a ničemů. Jak ale dlouho, podle vás, by ta peněženka zůstala ležet tady?

Autor: Ivana Kochaníčková | středa 6.4.2011 12:10 | karma článku: 41.30 | přečteno: 8496x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jakub Beznoska

Čeští vojáci (prý) pomstili své padlé kolegy... Další vojáci ale byli napadeni

O pomstě českých vojáků jako první informovaly Lidové noviny. Pár hodin poté jsme se mohli dočíst o napadení jiných našich vojáků. Co se v ale V Afghánistánu doopravdy stalo a souvisí nějak spolu tyto dva incidenty?

17.10.2018 v 23:47 | Karma článku: 12.68 | Přečteno: 221 | Diskuse

Libuše Palková

Genderové změny-stále ještě nejsou dostačující

Nedávno jsem v diskuzi o víně podotkla, že úsloví - víno, ženy a zpěv - by v ženské verzi mělo znít spíše-víno, muži a zpěv. A kolega bloger se moc divil, a já se divila, proč se diví. Co je na tom tak divného, aby se ženy bavily?

17.10.2018 v 20:40 | Karma článku: 14.40 | Přečteno: 1047 | Diskuse

Vilém Ravek

Čas panenek na hraní se vrací – těch velkých, silikonových a s umělou....inteligencí.

Po objevu antikoncepční pilulky, která dala svobodu ženám, neboť oddělila milování od plození, přichází silikonová panna, která osvobodí muže od žen a naopak. Velká sexuální revoluce přichází. Zeman ví, co říká.

17.10.2018 v 16:39 | Karma článku: 9.47 | Přečteno: 261 | Diskuse

Jiří Beránek

Kdo je větší sprosťák? Baroš nebo Zeman?

Vulgarismy prezidenta v přímém přenosu na stanici Radiožurnál jsou vděčným tématem nejenom bulvárních médií ale i těch tzv. seriózních.

17.10.2018 v 15:24 | Karma článku: 17.06 | Přečteno: 532 | Diskuse

Štěpán Ciprýn

Pracovní úraz a nemoc z povolání

V dalším článku se budu zabývat pracovním úrazem a následným odškodněním a nemocí z povolání. Prozradím Vám, jak je pracovní úraz přesně definován, nebo jaké podmínky musíte splňovat při podezření na nemoc z povolání.

17.10.2018 v 13:00 | Karma článku: 6.58 | Přečteno: 268 | Diskuse
Počet článků 120 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2087
Teprve po letech jsem zúročila léta novinářské praxe v krátkých příbězích. Je v nich vesnice i malé město, něco z autobiografie, něco z fantazie.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

více
Najdete na iDNES.cz